Sağlık Yardımlaşma Dayanışma ve Biriktirme Sandığı

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU VE NİCE OLSUN..

Tarih : 2019-08-29 15:50:58


26 Ağustos 1922’ de başlayan 30 Ağustos 1922 gününe kadar beş gün beş gece devam eden Büyük Taarruz, Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlanmıştır. Taarruzun planlaması büyük bir gizlilik ve titizlik içinde yapılmıştır. Taarruzun zamanından Gazi Mustafa Kemal Paşa ve yanındaki bir iki yakın mesai arkadaşından başka kimse haberdar olmamıştır.
Büyük Taarruz öncesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ nden dördüncü defa olmak üzere Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya Başkomutan unvanı verilmiştir. 30 Ağustos’ta Türk ordusunun kesin zaferi ile sonuçlanan Büyük Taarruz gerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ nde gerek basında gerekse halk arasında büyük sevinçle karşılanmış ve orduya ve ordunun Başkomutanına başarılarından dolayı tebrik telgrafları gelmiştir. Zaferden iki yıl sonra 30 Ağustos 1924’ te Dumlupınar’da Büyük Zafer’in Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Paşa’ nın da katıldığı bir törenle hem zafer kutlanmış hem de şehitler anılmıştır.

30 Ağustos Zaferi, Türk ulusunun bağımsızlığını kazanmasında dönüm noktasıdır. Bu zafer, bitkin düşürülmüş ve yıkılmaya mahkum edilmiş bir milletin kendisini parçalanmış ve sömürge bir ülke haline getirmek isteyen ülkelere karşı indirilen en büyük darbedir. Bu zafer mazlum bir ulusun şahlandığı ve haykırdığı, kendi özgürlüğünü ve bağımsızlığını sağlamaya yönelik sürecin başladığı tarihtir.


Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman mensuplarının ve milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyor,  başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere 

aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.


Tüm SAYDES Aİlesi Adına

Yönetim Kurulu