Sağlık Yardımlaşma Dayanışma ve Biriktirme Sandığı

14 MART TIP BAYRAMI Kutlu Olsun.

Tarih : 2020-03-14 00:00:00

TIP BAYRAMINDA SAYDES' TEN AÇIKLAMA..


“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRMESİNİ İSTİYORUZ”

Her şeyin başı sağlık dememize rağmen, sağlığımızı kazanmamızda baş rolü oynayan sağlık sektörü çalışanları birçok sorunla karşı karşıya.

Çalışma koşullarından, özlük haklarına, sosyal tesisi eksikliğinden, aile yaşantısının olumsuz etkiler altında kalmasına, mobbing, tehdit ve şiddete maruz kalma riskleriyle karşı karşıya kalan sağlık çalışanları yasal düzenlemelerle hak ettiği değeri görmeyi beklemektedir.

Sağlığın tek sandığı olan Sağlık Yardımlaşma Dayanışma ve Biriktirme Sandığı Genel Başkanı Hakan Seyran, “Kendi hayatlarından fedakârlık yapan, büyük bir özveriyle çalışarak insanlara umut ışığı olan, gece gündüz demeden her türlü zorluğa rağmen fiziksel ve psikolojik olarak daha iyi olmamız için emek harcayan sağlık çalışanlarımızın değerini bilmek ve toplum olarak hak ettikleri saygı ve sevgiyi görmelerini sağlamak hepimizin bir vefa borcudur” dedi.

Sandık olarak, sektör içinde birlikteliği sağlamaya çalıştıklarını ancak birçok yan faktörün buna izin vermediğini dile getiren Genel Başkan Seyran, “İçimizdeki birliği sağlayarak, haklarımızı daha güçlü platformlarda aramak amacındayız. Biz işin sosyal ve ekonomik yönüne katkı sağlarken diğer paydaşlarımız özlük haklarını iyileştirmek üzerine yoğunlaşmalı, bir diğeri Hasta - Hekim İletişimi, Sağlıkta Kalite artırımı gibi çalışmalara yoğunlaşmalı ama her sağlıkçının aynı gemide olduğunu unutmamalıyız” dedi.

Genel Başkan Hakan Seyran, SAYDES olarak #bizbirliktevarız diyor, gayretli ve başarılı çalışmalarıyla hep daha ileriyi, daha iyiyi hedef alan tüm sağlık camiasının ve üyelerimizin Tıp Bayramını kutlar, önümüzdeki günlerin hepimize sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini dileriz” diyerek sözlerini bitirdi.

TARİHÇE

1976’dan bu yana 14 Mart Tıp Bayramı ve 14 Martı içine alan Tıp Haftası sağlık çalışanlarımız için hem bir kutlama hem de anma etkinliği olmuştur. “Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire” adlı Tıp Okulunun açılış tarihi olan 14 Mart 1827, Ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilmiş ve 14 Mart Tıp Bayramı olarak ilan edilmiştir.

Tıp Bayramı, ilk kez 14 Mart 1919'da, tıp öğrencileri tarafından İstanbul’un işgali protesto edilerek kutlanmış ve o dönemin ünlü doktorları da bu kutlamaya katılmışlardır. Bu kutlama, aynı zamanda tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak tarihe geçmiştir.