Sağlık Yardımlaşma Dayanışma ve Biriktirme Sandığı

Haberler

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun..

Yüce ALLAH ulusumuzu ilelebet baki kılsın inşallah. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.


          Mustafa Kemal' in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruzu anmak için ülkemiz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti' nde her yıl 30 Ağustos günü Zafer bayramı olarak kutladığımız ulusal bir bayramımızdır.

.

          Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgalci güçlere son ve kesin darbeyi vurmasını sağlamak ve Anadolu' dan atmak için düşünülüp planlanan gizli bir harekât idi. Türkiye Büyük Millet Meclisi' nin 20 Temmuz 1922' deki oturumunda kendisine dördüncü kez olmak üzere Başkomutanlık yetkisi verilen Mustafa Kemal Paşa taarruz kararını haziran ayında almış ve hazırlıkları gizli olarak yürütmüştü. Büyük Taarruz Ağustos' un 26' sını 27' sine bağlayan gece Afyon' da başlamış, Aslıhan civarında kuşatılan düşman birliklerinin Mustafa Kemal Paşa' nın bizzat idare ettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi' nde imha edilmesi ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştı.

.

          Atatürk' ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz' un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir' e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922' de İzmir' in kurtarılmasıyla Türk topraklarımız Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon' da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, ülkemizde de 1926' dan itibaren 30 Ağustos Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

.

          Tarihimizin dönüm noktalarından biri olan 30 Ağustos zafer bayramı, bölünmez bütünlüğümüzün simgelerinden Dumlupınar Meydan Muharebesinin sonuçlarını tüm dünyanın kabul ettiği bu zafer, büyük bir başarı ile noktalanmıştır. O günkü ruhla ülkemizin bölünmez bütünlüğünü ve bizi bu günlere taşıyan emanetlerin değerini yeniden idrak ediyoruz. Ülkemizin, milletimizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetimizin şanlı günü Zafer Bayramımız kutlu ve nice olsun.

.

    SAYDES

Yönetim Kurulu 

.

.

   

30 Ağustos Zafer Bayramı

Bugün zafer bayramı
Kahramanlar destanı
Yurdu saran düşmana
Medeniyet yuları

Bizim kalacak deriz
Ölür de yar etmeyiz
Bu topraklar bizimdir
Kimseye benzemeyiz

Kaçtılar düşe kalka
Döküldüler sulara
Vatanda gözü olan
Dursun hadi karşımda